Marcile comunitare pe intelesul tuturor

Andra Musatescu
Law & Industrial Property Offices

www.andramusatescu.ro

 

Marcile comunitare sunt marcile inregistrate pe tot teritoriul Uniunii Europene. In prezent, exista din ce in ce mai multe societati comerciale romanesti care produc si exporta produse catre tarile din Uniunea Europeana.

Pentru a nu mai fi nevoie ca societatile sa isi protejeze marcile in fiecare stat in care produsele se exporta sau a se folosi sistemul de inregistrare international si, avand ca si consecinta imediata, scaderea costurilor, a fost creat sistemul marcilor comunitare. Astfel, printr-o singura inregistrare la nivelul Uniunii Europene, se obtine o astfel de protectie in toate satele Uniunii Europene.

Cabinetul de proprietate industriala Andra Musatescu este specializat in inregistrari comunitare si in analiza riscurilor folosirii sistemelor de inregistrare a marcilor: comunitar, national si international, precum si a costurilor aferente acestora. Cabinetul este castigator a numerose premii internationale, precum “Societatea de Avocatura/ Cabinetul de Avocat al Anului in Romania pentru Rezolvarea Conflictelor”, premiu acordat de Acquisition International Magazine, “Avocatul de proprietate intelectuala al anului” din partea revistei britanice Corporate Intl. pentru excelenta in afaceri si performanta remarcabila.

Ca o scurta prezentare a procesului de inregistrare a unei marci, mentionam urmatoarele:

1. in vederea inregistrarii unei marci este de preferat, pentru inceput, efectuarea unei cercetari documentare cu privire la evitarea unui potential conflict cu o marca anterioara. Astfel, cabinetul nostru ofera atat efectuarea de cercetari cat si interpretatea acestora, prezentand atat beneficiile cat si riscurile care ar putea decurge dintr-o inregistrare;

2. depunerea cererii de inregistrare a marcii cu clasificarea pe servicii si produse in functie de necesitatile utilizarii marci;

3. urmarirea ciclului de inregistrare pana la eliberarea certificatului de marca, intelegand aici atat raspunsurile la adresele OSIM cat si la redactarea de actiuni in instant daca este cazul. Echipa noastra de avocati si de consilieri in proprietate industriala are o practica indelungata si notorietate in demersuri de acest gen;

4. dupa inregistrarea marcii si eliberarea certificatului de marca titularul nu este ferit de incercarile de “uzurpare” sau chiar de contrafacere atat a marcii cat si a produselor sale. Pentru aceasta echipa noastra ofera monitorizarea marcilor in a carui proces sunt urmarite alte marci care se doresc a fi inregistrate de terti si cele care ar aduce atingere dreptului de proprietate asupra propriei marci. Acesta este un proces foarte important si suporta o foarte mare atentie. Astfel sunt verificate sistematic bazele de date nationale ale Oficiul de Stat pentru Inventii si Marci (OSIM), bazele de date comunitare Oficiul pentru Armonizare a Pietei Interne (OHIM) si bazele de date internationale ale Organizatiei Internationale a Marcilor (WIPO), daca exista vre-o cerere de marca depusa si care ar aduce atingere clientului nostru. In cazul in care se descopera ca exista vre-un pericol pentru marcile clientului se actioneaza imediat pentru a fi stopata aceasta incercare de inregistre. 

Adauga un comentariu

*

Acest site folosește cookie-uri. Continuarea navigării presupune că ești de acord cu utilizarea cookie-urilor. Detalii

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close