Este necesara indicarea sumei garantate in contractul de ipoteca?

feature photo

Mihai Dudoiu
Avocat Partener Tuca Zbarcea si Asociatii

Olga Cobasneanu
Avocat Asociat Tuca Zbarcea si Asociatii

Unele dintre prevederile introduse de Noul Cod civil au condus la unele dezbateri referitoare la modalitatea de indicare intr-un contract de ipoteca (deopotriva mobiliara si imobiliara) a sumei garantate prin respectivul contract.

Au aparut astfel interpretari care considera ca fiind necesara indicarea in chiar cuprinsul contractului de ipoteca a tuturor elementelor de determinare a sumei garantate, nefiind acceptabila trimiterea la dispozitiile unui alt contract precum cel din care se naste creanta garantata.

Prezentam in cele de mai jos argumente de interpretare si ratiuni practice care pot conduce la o abordare echilibrata.

Una din dezbaterile actuale legate de prevederile introduse de Noul Cod Civil (NCC) se refera la valoarea obligatiei garantate printr-un contract de ipoteca. In speta, se pune problema interpretarii dispozitiilor Art. 2372 alin. (1) NCC, care prevad ca: “Ipoteca conventionala nu este valabila decat daca suma pentru care este constituita se poate determina in mod rezonabil in temeiul actului de ipoteca […]”.

Anumite institutii publice si asociatii profesionale au interpretat aceasta prevedere in sensul in care, desi nu este obligatorie inscrierea in contractul de ipoteca a unei sume determinate pentru a exprima suma garantata prin contractul de ipoteca, totusi, contractul de ipoteca trebuie sa contina in chiar cuprinsul sau toate elementele necesare pentru determinarea acesteia.

In aplicarea acestei interpretari, s-a opinat ca trimiterea facuta in cuprinsul contractului de ipoteca la un alt inscris (cum ar fi spre exemplu contractul de credit al carui accesoriu este ipoteca) in vederea identificarii unor elemente necesare determinarii sumei ce se garanteaza, nu indeplineste conditiile prevazute de Art. 2372 alin. (1) NCC si ar putea atrage nulitatea partiala a contractului de ipoteca.

In acest sens, in cuprinsul unui indrumar notarial al Uniunii Nationale a Notarilor Publici se arata ca: “[…] este posibil sa nu fie inscrisa o suma nominala, dar in acest caz determinarea trebuie sa rezulte din contractul de ipoteca, si nu din alt inscris, ceea ce presupune ca toate elementele de determinare trebuie sa existe chiar in contractul de ipoteca […] daca din elementele mentionate in contract nu se va putea determina suma ce se garanteaza (determinarea se va realiza ulterior, de regula la momentul executarii ipotecii), contractul de ipoteca este nul absolut […]”.

Sursa: noulcodcivil.ro

Adauga un comentariu

*

Acest site folosește cookie-uri. Continuarea navigării presupune că ești de acord cu utilizarea cookie-urilor. Detalii

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close